Bank of America Reeds Lake Run -5k - 5k - 5k

June 25, 2011


Results By Classic Race Management

Detail Team Results

5K

Division 1 (over 500)

Team - 29 Steelcase 1

Finish Position - 1

Team Score (places): 10

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1408

Scot Ursum Grandville, MI

M

1

1

17:37.87

17:37.87

2

1405

Nancy Willemstein Grand Rapids, MI

F

1

2

27:28.51

45:06.38

3

1404

Nancy Kocsis Grandville, MI

F

2

4

21:06.02

1:06:12.40

4

1409

Russell Zwak Hudsonville, MI

M

3

7

18:21.55

1:24:33.95

5

1403

Trang Kim Grand Rapids, MI

F

3

10

26:46.93

1:51:20.88

6

1410

Douglas Lyon Lowell, MI

M

5

15

19:07.93

2:10:28.81

7

1406

Barbara Lafever Jenison, MI

F

6

21

29:31.91

2:40:00.72

8

1407

Carol Lambert Belding, MI

F

20

41

28:58.52

3:08:59.24

 

Team - 25 Nestle-Gerber Red

Finish Position - 2

Team Score (places): 11

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1380

Richard Harris Fremont, MI

M

1

1

25:49.84

25:49.84

2

1383

Jim Lanciaux Fremont, MI

M

2

3

17:46.47

43:36.31

3

1386

Ed Yob Hesperia, MI

M

2

5

28:10.04

1:11:46.35

4

1382

Debbie Lanciaux Fremont, MI

F

3

8

21:52.97

1:33:39.32

5

1385

Sarah Smith-Simpson Rockford, MI

F

3

11

22:23.56

1:56:02.88

6

1376

Ken Abbott Fremont, MI

M

6

17

21:50.01

2:17:52.89

7

1384

Delynne Siggaard Muskegon, MI

F

6

23

23:30.36

2:41:23.25

8

1377

John Burtt Pierson, MI

M

7

30

19:40.73

3:01:03.98

9

1379

Susan Haid Belmont, MI

F

8

38

24:09.42

3:25:13.40

10

1381

Mark Hyrns White Cloud, MI

M

12

50

20:18.00

3:45:31.40

 

Team - 36 Spectrum Health Green Team

Finish Position - 3

Team Score (places): 14

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

2192

Brian Fahey Rockford, MI

M

2

2

17:42.63

17:42.63

2

1047

Terry Muller Alto, MI

M

2

4

19:48.94

37:31.57

3

1181

Josh Miller Rockford, MI

M

3

7

16:06.95

53:38.52

4

1183

Jay Bowers Cedar Springs, MI

M

3

10

18:30.61

1:12:09.13

5

1046

Robert Cacicedo Grand Rapids, MI

M

4

14

24:14.73

1:36:23.86

6

1049

Rebecca Vanlaan Lowell, MI

F

7

21

25:14.95

2:01:38.81

7

1048

Nettie Muller Alto, MI

F

8

29

30:38.97

2:32:17.78

8

1182

Jane Katerberg Grand Rapids, MI

F

8

37

32:08.29

3:04:26.07

 

Team - 19 Herman Miller 1

Finish Position - 4

Team Score (places): 28

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1010

Fred Bush White Cloud, MI

M

1

1

21:01.19

21:01.19

2

1012

Katie Lane Grand Rapids, MI

F

2

3

20:54.72

41:55.91

3

1011

Lisa Grimmer Spring Lake, MI

F

4

7

22:45.18

1:04:41.09

4

1013

Lori Randall Wyoming, MI

F

10

17

24:57.57

1:29:38.66

5

1009

Kevin Bosch Allendale, MI

M

11

28

21:49.52

1:51:28.18

6

1014

Doug Vanderiet Holland, MI

M

15

43

20:33.25

2:12:01.43

7

1015

Bob Wilsey Holland, MI

M

26

69

24:05.38

2:36:06.81

 

Team - 1 Amway 1

Finish Position - 5

Team Score (places): 33

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1251

Holly Hoekstra Cedar Springs, MI

F

2

2

23:52.99

23:52.99

2

1253

Dan Wisneski Grand Rapids, MI

M

4

6

20:56.03

44:49.02

3

1249

Wendy Brocker Coopersville, MI

F

4

10

22:27.65

1:07:16.67

4

1250

Marvin Dietz Lowell, MI

M

4

14

26:00.27

1:33:16.94

5

1252

Jim McLain Grand Rapids, MI

M

19

33

21:01.90

1:54:18.84

 

Team - 30 Steelcase 2

Finish Position - 6

Team Score (places): 47

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1412

Richard Reimink Hudsonville, MI

M

5

5

21:22.71

21:22.71

2

1416

Ed Downs Pierson, MI

M

5

10

24:57.60

46:20.31

3

1413

Steve Silvey Grand Rapids, MI

M

10

20

19:48.84

1:06:09.15

4

1411

Michelle Snyder Rockford, MI

F

12

32

24:14.83

1:30:23.98

5

1414

Scott Cronkright Grandville, MI

M

15

47

22:18.70

1:52:42.68

6

1417

Adam Parker Grand Rapids, MI

M

17

64

20:17.17

2:12:59.85

7

1415

Steve Crowe Grandville, MI

M

30

94

24:16.64

2:37:16.49

 

Team - 3 Amway 3

Finish Position - 7

Team Score (places): 67

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1264

Nathan Straathof Lowell, MI

M

7

7

17:23.06

17:23.06

2

1261

Jonathan Jespersen Grand Rapids, MI

M

11

18

20:36.76

37:59.82

3

1263

Joel Sportel Wyoming, MI

M

12

30

22:01.22

1:00:01.04

4

2294

Jeff Swanson Rockford, MI

M

13

43

22:11.99

1:22:13.03

5

1259

Mark Andrews Grand Rapids, MI

M

24

67

21:40.58

1:43:53.61

6

1262

Sue McLain Grand Rapids, MI

F

30

97

28:15.66

2:12:09.27

7

1260

Andrew Ely Byron Center, MI

M

36

133

23:05.72

2:35:14.99

 

Team - 4 Amway 4

Finish Position - 8

Team Score (places): 69

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1272

Erich Pagel Grand Rapids, MI

M

7

7

22:14.43

22:14.43

2

1271

Michelle Leveque Ada, MI

F

8

15

22:59.13

45:13.56

3

1266

Andy Davies Ada, MI

M

13

28

19:43.09

1:04:56.65

4

1270

Kelly Halloran Grand Rapids, MI

F

14

42

23:46.76

1:28:43.41

5

1267

Tim Deboer Grand Rapids, MI

M

27

69

22:39.97

1:51:23.38

6

1685

Brian Pirog Ada, MI

M

30

99

22:41.35

2:14:04.73

7

1265

Andy Bix Grand Rapids, MI

M

49

148

25:41.64

2:39:46.37

 

Team - 70 Farmers Insurance 1

Finish Position - 9

Team Score (places): 76

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1454

Kenneth Oesch Wyoming, MI

M

6

6

25:25.40

25:25.40

2

1149

William Johnson Middleville, MI

M

10

16

20:34.18

45:59.58

3

1698

Robert Blaszak Grand Rapids, MI

M

14

30

19:50.80

1:05:50.38

4

1151

Denise Nielsen Belding, MI

F

21

51

29:01.68

1:34:52.06

5

1150

Traci Meendering Grand Rapids, MI

F

25

76

26:19.51

2:01:11.57

 

Team - 51 GRCC

Finish Position - 10

Team Score (places): 81

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1881

Jodi Kuyt Byron Center, MI

F

4

4

22:27.84

22:27.84

2

1101

Alejandro Saldivar Grandville, MI

M

8

12

20:07.20

42:35.04

3

1099

James Fox Grand Rapids, MI

M

11

23

23:36.83

1:06:11.87

4

1100

Whitney Harper Saranac, MI

F

16

39

25:21.12

1:31:32.99

5

1098

Cheryl Floyd Grand Rapids, MI

F

42

81

32:58.11

2:04:31.10

6

1235

Ric Underhile Grand Rapids, MI

M

69

150

29:34.43

2:34:05.53

 

Team - 39 Spectrum Health White Team

Finish Position - 11

Team Score (places): 82

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1058

Lori Gale Allegan, MI

F

12

12

26:51.68

26:51.68

2

1059

Marie Griffin Grand Rapids, MI

F

14

26

24:30.49

51:22.17

3

1063

Randy Sportel Caledonia, MI

M

15

41

24:39.56

1:16:01.73

4

1062

Terry Popa Grand Rapids, MI

M

17

58

29:13.39

1:45:15.12

5

1061

Bobbi Moore Grand Rapids, MI

F

24

82

29:30.87

2:14:45.99

6

1060

Helen Hansen Ada, MI

F

55

137

35:45.95

2:50:31.94

 

Team - 5 Amway 5

Finish Position - 12

Team Score (places): 84

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1276

Kevin Schaaf Grand Rapids, MI

M

6

6

19:48.37

19:48.37

2

1278

Julie Whalen Grand Rapids, MI

F

6

12

22:47.92

42:36.29

3

1277

David Tackmann Lowell, MI

M

12

24

19:55.81

1:02:32.10

4

1274

Carlos Montalvo Ada, MI

M

29

53

22:13.68

1:24:45.78

5

1279

Chris Zuranski Grand Rapids, MI

M

31

84

22:18.28

1:47:04.06

6

1275

Scott Oonk Grand Rapids, MI

M

32

116

23:03.85

2:10:07.91

7

1273

David Bartlett Ada, MI

M

41

157

24:19.39

2:34:27.30

8

2295

Steve Mork Lowell, MI

M

54

211

26:58.25

3:01:25.55

 

Team - 46 Body

Finish Position - 13

Team Score (places): 94

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1081

Amy Swets Grand Rapids, MI

F

6

6

24:29.30

24:29.30

2

1686

Mary Venhuizen Grand Rapids, MI

F

9

15

22:29.36

46:58.66

3

1082

Hanna Peterson Grand Rapids, MI

F

19

34

29:07.25

1:16:05.91

4

1083

Sara Wilson Jenison, MI

F

24

58

26:07.65

1:42:13.56

5

1451

Kate Bouwkamp Grand Rapids, MI

F

36

94

27:18.96

2:09:32.52

 

Team - 31 Steelcase 3

Finish Position - 14

Team Score (places): 107

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1418

Nadene Delana Ada, MI

F

12

12

33:47.73

33:47.73

2

1419

Amanda Foley Grand Rapids, MI

F

14

26

25:07.47

58:55.20

3

1421

Timothy Martin , MI

M

17

43

22:03.40

1:20:58.60

4

1422

Randy Moon Grand Rapids, MI

M

21

64

26:08.13

1:47:06.73

5

1420

Nancy Henriksson Middleville, MI

F

43

107

33:04.11

2:20:10.84

6

1423

Keith Robinson Grand Rapids, MI

M

87

194

31:07.44

2:51:18.28

 

Team - 7 Amway 7

Finish Position - 15

Team Score (places): 113

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1289

Danny Atwood Rockford, MI

M

8

8

25:48.03

25:48.03

2

1293

Jim Bos Byron Center, MI

M

20

28

21:25.31

47:13.34

3

1294

Tammy Braman Gowen, MI

F

20

48

26:14.85

1:13:28.19

4

1291

April Beld Jenison, MI

F

28

76

26:26.59

1:39:54.78

5

1292

Charise Bos Byron Center, MI

F

37

113

29:06.37

2:09:01.15

6

1290

Chuck Bassett Edmore, MI

M

65

178

26:04.14

2:35:05.29

7

1288

Michelle Armstrong Rockford, MI

F

72

250

32:10.96

3:07:16.25

 

Team - 38 Spectrum Health Red Team

Finish Position - 16

Team Score (places): 128

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1056

Valerie Tumbleson Belmont, MI

F

13

13

24:20.05

24:20.05

2

1054

Marie Holly Grand Rapids, MI

F

18

31

38:16.50

1:02:36.55

3

1053

Rebecca Aldrich Grand Rapids, MI

F

27

58

26:15.71

1:28:52.26

4

1055

Lee Holly Grand Rapids, MI

M

32

90

28:55.73

1:57:47.99

5

1057

Christina Zmudka Ada, MI

F

38

128

29:29.69

2:27:17.68

 

Team - 52 City of GR 1

Finish Position - 17

Team Score (places): 137

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1105

Albert Mooney Grand Rapids, MI

M

18

18

22:41.51

22:41.51

2

1103

Jane Bush Grand Rapids, MI

F

18

36

28:53.20

51:34.71

3

1102

Tom Almonte Grand Rapids, MI

M

22

58

22:37.70

1:14:12.41

4

1104

Randall Fisher Hudsonville, MI

M

29

87

28:01.18

1:42:13.59

5

1236

Ryan Harris Grand Rapids, MI

M

50

137

26:16.78

2:08:30.37

6

1108

Jeff Yakes Cedar Springs, MI

M

57

194

28:15.47

2:36:45.84

7

1106

Vaughn Shade Alto, MI

M

58

252

28:11.01

3:04:56.85

8

1107

Thomas Truszkowski Wyoming, MI

M

71

323

29:58.70

3:34:55.55

9

2046

Lyndsey Post Jenison, MI

F

103

426

35:52.88

4:10:48.43

 

Team - 20 Herman Miller 2

Finish Position - 18

Team Score (places): 139

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1020

Linda Redder Zeeland, MI

F

17

17

28:46.09

28:46.09

2

1016

Doug Brandt Hudsonville, MI

M

25

42

21:41.24

50:27.33

3

1021

George Seay Grandville, MI

M

27

69

24:10.52

1:14:37.85

4

1019

Julie Lamer Zeeland, MI

F

28

97

28:07.61

1:42:45.46

5

2296

Tim Brockway Rockford, MI

M

42

139

24:03.59

2:06:49.05

 

Team - 9 Amway 9

Finish Position - 19

Team Score (places): 145

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1305

Jessica Deboer Grand Rapids, MI

F

9

9

22:40.08

22:40.08

2

1303

Federico Cabling Ada, MI

M

18

27

29:34.51

52:14.59

3

1684

Cara Hahn Rockford, MI

F

35

62

29:19.05

1:21:33.64

4

1307

Alyssa Francl Grand Rapids, MI

F

39

101

27:30.58

1:49:04.22

5

1308

Samuel Franklin Caledonia, MI

M

44

145

26:09.93

2:15:14.15

6

1990

David Fast Grand Rapids, MI

M

48

193

26:23.13

2:41:37.28

7

1306

Jen Empkie Grand Rapids, MI

F

65

258

31:15.85

3:12:53.13

8

1866

Kirsten Vroman Grandville, MI

F

75

333

32:10.78

3:45:03.91

9

1304

Tracy Darling Greenville, MI

F

86

419

33:12.04

4:18:15.95

 

Team - 12 Amway 12

Finish Position - 20

Team Score (places): 153

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1329

Aaron Matrone Grand Rapids, MI

M

21

21

22:01.63

22:01.63

2

1327

Terri MacLachlan Ada, MI

F

25

46

27:29.27

49:30.90

3

1331

Colin Moore Grand Rapids, MI

M

30

76

27:36.79

1:17:07.69

4

1332

Kay Moore Grand Rapids, MI

F

31

107

31:24.32

1:48:32.01

5

1328

Kurt Mast Zeeland, MI

M

46

153

25:57.55

2:14:29.56

6

1335

Regina Wilson Grand Rapids, MI

F

48

201

31:38.47

2:46:08.03

7

1326

Mark MacLachlan Ada, MI

M

59

260

27:29.67

3:13:37.70

8

1333

Brian Muma Grand Rapids, MI

M

74

334

31:01.68

3:44:39.38

 

Team - 21 Herman Miller 3

Finish Position - 21

Team Score (places): 153

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1022

Ron Alferink Zeeland, MI

M

18

18

25:16.39

25:16.39

2

1025

Sheldon Nienhuis Zeeland, MI

M

33

51

23:07.11

48:23.50

3

1028

Mike Stone Hudsonville, MI

M

34

85

23:33.77

1:11:57.27

4

1023

Yvonne Boucher Byron Center, MI

F

34

119

26:31.23

1:38:28.50

5

1027

Cynthia Smith Zeeland, MI

F

34

153

28:49.76

2:07:18.26

6

1026

Tony Peake Jenison, MI

M

49

202

27:18.93

2:34:37.19

7

1024

Daniel Broersma Holland, MI

M

76

278

32:41.27

3:07:18.46

 

Team - 26 Nestle-Gerber White

Finish Position - 22

Team Score (places): 155

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1372

Greta Johnson Fremont, MI

F

19

19

26:42.03

26:42.03

2

1370

Christopher Haid Belmont, MI

M

27

46

21:54.05

48:36.08

3

1375

Dean Wheater Fremont, MI

M

29

75

22:48.91

1:11:24.99

4

1374

Larry Smalligan Fremont, MI

M

34

109

25:00.18

1:36:25.17

5

1369

Curt Emenhiser Fremont, MI

M

46

155

24:53.67

2:01:18.84

6

1371

Carla Hyrns White Cloud, MI

F

69

224

43:59.78

2:45:18.62

7

1367

Wally Badalamenti Grand Rapids, MI

M

75

299

32:01.85

3:17:20.47

8

1373

Melissa Reed Fremont, MI

F

78

377

32:30.57

3:49:51.04

 

Team - 45 MIND

Finish Position - 23

Team Score (places): 157

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1452

Sheryl Lozicki Ada, MI

F

7

7

24:38.53

24:38.53

2

1079

Kristy Todd Grand Rapids, MI

F

17

24

25:42.58

50:21.11

3

1077

Bryan Nader Grand Rapids, MI

M

30

54

23:00.00

1:13:21.11

4

1078

William Read Grand Rapids, MI

M

40

94

24:22.12

1:37:43.23

5

1234

Chris Sweedyk Grand Rapids, MI

M

63

157

29:25.74

2:07:08.97

6

1233

Bernadette Amador Grand Rapids, MI

F

68

225

43:00.44

2:50:09.41

 

Team - 68 MI Turkey 2

Finish Position - 24

Team Score (places): 159

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1148

Gene Price Grand Rapids, MI

M

14

14

22:15.76

22:15.76

2

1145

Tina Heinrich Zeeland, MI

F

28

42

28:28.32

50:44.08

3

1147

Diane Ketchum Holland, MI

F

34

76

29:07.79

1:19:51.87

4

1144

Dave Heinrich Zeeland, MI

M

39

115

24:05.20

1:43:57.07

5

1146

Kevin Horner Holland, MI

M

44

159

25:43.68

2:09:40.75

6

1143

Nora Burkholder Hudsonville, MI

F

53

212

34:55.96

2:44:36.71

 

Team - 6 Amway 6

Finish Position - 25

Team Score (places): 162

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1284

Lianne Straathof Lowell, MI

F

6

6

20:32.38

20:32.38

2

1281

Greg Karczewski Rockford, MI

M

32

38

24:30.95

45:03.33

3

1282

Nathan Mayhew Grand Rapids, MI

M

38

76

23:12.46

1:08:15.79

4

1285

David Wassilak Ada, MI

M

42

118

24:23.07

1:32:38.86

5

1283

Clint Reamer Rockford, MI

M

44

162

24:32.47

1:57:11.33

6

1280

Zak Beld Jenison, MI

M

51

213

26:26.04

2:23:37.37

 

Team - 14 Amway 14

Finish Position - 26

Team Score (places): 163

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1349

Franco Silva Grand Rapids, MI

M

23

23

22:15.08

22:15.08

2

1353

Rhonda Solberg Grand Rapids, MI

F

25

48

27:53.20

50:08.28

3

1343

Rhonda Brandt Lowell, MI

F

31

79

28:42.11

1:18:50.39

4

1348

Susan Sejat Lowell, MI

F

40

119

30:00.46

1:48:50.85

5

1350

Bonnie Silvernail Pierson, MI

F

44

163

30:10.73

2:19:01.58

6

1347

Kathy Schut Cedar Springs, MI

F

57

220

29:01.74

2:48:03.32

7

1352

Mark C Smith Rockford, MI

M

63

283

25:42.09

3:13:45.41

8

1346

Tim Schut Cedar Springs, MI

M

78

361

28:56.82

3:42:42.23

9

1345

Esmeralda Perry Grand Rapids, MI

F

83

444

32:51.19

4:15:33.42

 

Team - 11 Amway 11

Finish Position - 27

Team Score (places): 168

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1319

Caryn Bix Grand Rapids, MI

F

19

19

25:42.13

25:42.13

2

1320

Jody Koutz Sparta, MI

F

21

40

25:43.96

51:26.09

3

1324

Betty Kuiper Grand Rapids, MI

F

32

72

31:59.26

1:23:25.35

4

1318

Michael Beauchamp Hudsonville, MI

M

33

105

22:59.33

1:46:24.68

5

1325

Deborah MacDonald Lowell, MI

F

63

168

34:27.13

2:20:51.81

6

1322

Shelley Kreusch Grand Rapids, MI

F

77

245

32:26.33

2:53:18.14

7

1323

Patrick Kreusch Grand Rapids, MI

M

79

324

29:41.65

3:22:59.79

 

Team - 32 Steelcase 4

Finish Position - 28

Team Score (places): 181

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1430

James O'Connor Grand Rapids, MI

M

29

29

24:16.13

24:16.13

2

1429

Phil Hester Middleville, MI

M

31

60

24:30.11

48:46.24

3

1426

Lynn Zimmerman Rockford, MI

M

36

96

25:03.43

1:13:49.67

4

1424

Vanessa Northrop Grand Rapids, MI

F

37

133

27:38.37

1:41:28.04

5

1425

Espiridion Morales Grand Rapids, MI

M

48

181

24:25.47

2:05:53.51

6

1428

Chad Haubrich Wyoming, MI

M

52

233

24:45.72

2:30:39.23

7

1427

Scott Gladstone Grand Rapids, MI

M

62

295

28:36.12

2:59:15.35

8

1431

Mark Swets Grand Rapids, MI

M

68

363

29:24.92

3:28:40.27

 

Team - 85 Amway 17

Finish Position - 29

Team Score (places): 185

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1363

Amanda Morrison Alto, MI

F

22

22

25:48.99

25:48.99

2

1364

John Morrison Alto, MI

M

31

53

24:33.45

50:22.44

3

1366

Mike Schmid Grand Rapids, MI

M

34

87

23:18.87

1:13:41.31

4

1365

Arun Rajgopal Grand Rapids, MI

M

47

134

24:24.61

1:38:05.92

5

1361

Jen Bunn Grand Rapids, MI

F

51

185

31:18.46

2:09:24.38

 

Team - 48 Steelcase 7

Finish Position - 30

Team Score (places): 207

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1687

Rosemary Klackle Greenville, MI

F

5

5

29:10.05

29:10.05

2

1445

Nichole Nienhuis Allendale, MI

F

32

37

27:02.73

56:12.78

3

1446

Eric Day Grand Rapids, MI

M

50

87

25:37.83

1:21:50.61

4

1448

Paul Siebert Grand Rapids, MI

M

51

138

25:52.99

1:47:43.60

5

1444

Shannon Kotrba Dorr, MI

F

69

207

31:11.69

2:18:55.29

6

1447

Dirk Dykstra Grand Rapids, MI

M

95

302

36:07.32

2:55:02.61

 

Team - 43 Perrigo 2

Finish Position - 31

Team Score (places): 220

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1071

Brandy Cole Allegan, MI

F

15

15

28:00.83

28:00.83

2

1070

Kelly Bouchard Otsego, MI

F

48

63

29:16.45

57:17.28

3

1075

Christie Pierce Allegan, MI

F

51

114

28:32.90

1:25:50.18

4

1072

Randy Cutler Plainwell, MI

M

52

166

26:41.39

1:52:31.57

5

1076

Paxton Stehle Hamilton, MI

M

54

220

28:03.22

2:20:34.79

6

1073

Nicole Dill Grandville, MI

F

99

319

35:04.41

2:55:39.20

7

1074

Christine Immink Holland, MI

F

113

432

40:09.51

3:35:48.71

 

Team - 69 Lacks Enterprises

Finish Position - 32

Team Score (places): 232

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1192

Edward Whitesel Grand Rapids, MI

M

31

31

28:00.47

28:00.47

2

1193

Ross Fischer Caledonia, MI

M

43

74

25:39.67

53:40.14

3

1194

Todd Strait Middleville, MI

M

49

123

26:24.07

1:20:04.21

4

1195

Tami Collins Wayland, MI

F

53

176

28:36.37

1:48:40.58

5

1191

Michelle Raison Lowell, MI

F

56

232

28:49.15

2:17:29.73

6

1190

Tony Raison Lowell, MI

M

61

293

28:49.39

2:46:19.12

 

Team - 10 Amway 10

Finish Position - 33

Team Score (places): 235

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1316

Mary Schat Grand Rapids, MI

F

39

39

29:53.13

29:53.13

2

1309

Aimee Gowell Grand Rapids, MI

F

40

79

30:19.25

1:00:12.38

3

1313

Tim Hess Alto, MI

M

44

123

24:07.87

1:24:20.25

4

1311

Jeff Hazy Rockford, MI

M

53

176

26:06.20

1:50:26.45

5

1314

Daniel Hoffman Grandville, MI

M

59

235

28:15.56

2:18:42.01

6

1315

Elizabeth Kirby Grand Rapids, MI

F

95

330

36:07.81

2:54:49.82

7

1312

Betsy Hess Alto, MI

F

102

432

41:26.78

3:36:16.60

 

Team - 33 Steelcase 5

Finish Position - 34

Team Score (places): 235

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1436

Gary Lorenz Grand Rapids, MI

M

22

22

23:34.01

23:34.01

2

1435

Frank Long Lowell, MI

M

38

60

30:33.85

54:07.86

3

1432

Nancy Bonzheim Jenison, MI

F

56

116

34:50.85

1:28:58.71

4

1437

Robert Molenkamp Wyoming, MI

M

58

174

27:11.09

1:56:09.80

5

1434

Jeff Harp Alto, MI

M

61

235

28:28.12

2:24:37.92

 

Team - 47 Spirit

Finish Position - 35

Team Score (places): 240

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1088

Gail Ranville Grand Rapids, MI

F

8

8

25:35.08

25:35.08

2

1089

Chad Underly Grandville, MI

M

43

51

26:05.06

51:40.14

3

1086

Sonja Lee Grand Rapids, MI

F

51

102

32:56.69

1:24:36.83

4

1085

Debra Howell Ada, MI

F

65

167

40:44.90

2:05:21.73

5

1087

Joe Maike Grand Rapids, MI

M

73

240

30:59.83

2:36:21.56

6

1084

Kellie Brady Grand Rapids, MI

F

128

368

45:46.77

3:22:08.33

 

Team - 42 Perrigo 1

Finish Position - 36

Team Score (places): 250

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1067

Nathan Hoffman Plainwell, MI

M

1

1

17:14.12

17:14.12

2

1066

Jeff Hartford Byron Center, MI

M

34

35

22:55.91

40:10.03

3

1069

Jennifer Stoops Caledonia, MI

F

66

101

29:59.88

1:10:09.91

4

1065

Kate Hancock Hamilton, MI

F

74

175

31:42.21

1:41:52.12

5

1064

Jon Brown-Larsen Grand Rapids, MI

M

75

250

28:32.82

2:10:24.94

 

Team - 22 Herman Miller 4

Finish Position - 37

Team Score (places): 265

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1031

Dave Laponsie Marne, MI

M

16

16

28:50.07

28:50.07

2

1032

John McLaughlin Ada, MI

M

45

61

24:12.82

53:02.89

3

1029

Dave Clark Hudsonville, MI

M

63

124

28:21.20

1:21:24.09

4

1030

John Kloska Dorr, MI

M

64

188

25:43.60

1:47:07.69

5

1033

Dave Van Dyke Grand Rapids, MI

M

77

265

33:12.19

2:20:19.88

 

Team - 8 Amway 8

Finish Position - 38

Team Score (places): 317

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1300

Jason Carmer Grand Rapids, MI

M

40

40

25:42.40

25:42.40

2

1297

Charlie Burns Portland, MI

M

48

88

26:13.27

51:55.67

3

1296

David Bunn Grand Rapids, MI

M

53

141

24:47.98

1:16:43.65

4

1298

Rich Cameron Caledonia, MI

M

72

213

30:57.59

1:47:41.24

5

1299

Molly Carmer Grand Rapids, MI

F

104

317

34:48.92

2:22:30.16

 

Team - 27 Nestle-Gerber Blue

Finish Position - 39

Team Score (places): 389

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1400

Steve Waite White Cloud, MI

M

73

73

32:02.75

32:02.75

2

1395

Angela Bouwsma Holton, MI

F

73

146

32:17.16

1:04:19.91

3

1399

Hannah Rottier Fremont, MI

F

74

220

36:57.57

1:41:17.48

4

1401

Jesi Wimmer White Cloud, MI

F

83

303

39:06.33

2:20:23.81

5

1402

Phillip Wimmer White Cloud, MI

M

86

389

31:01.22

2:51:25.03

6

1397

Brett Koch Morley, MI

M

87

476

46:17.33

3:37:42.36

7

1398

Terra Koch Morley, MI

F

130

606

46:43.99

4:24:26.35

 

Team - 2 Amway 2

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1256

Juli Davies Ada, MI

F

3

3

21:06.69

21:06.69

2

1257

Tina Ely Byron Center, MI

F

16

19

24:03.30

45:09.99

3

1255

Andrea Collins Grand Rapids, MI

F

24

43

27:12.43

1:12:22.42

4

1254

J.d. Collins Grand Rapids, MI

M

67

110

27:15.52

1:39:37.94

 

Team - 24 Herman Miller 6

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1041

Steven Visscher Fruitport, MI

M

16

16

21:42.91

21:42.91

2

1040

Eiko Kondo Grand Rapids, MI

F

35

51

29:39.07

51:21.98

3

1038

Greg Bekius Spring Lake, MI

M

38

89

25:15.44

1:16:37.42

4

1449

Paul Stone Hudsonville, MI

M

99

188

39:31.81

1:56:09.23

 

Team - 28 Nestle-Gerber Green

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1392

Daniel Rubio Spring Lake, MI

M

19

19

21:34.39

21:34.39

2

1391

Tricia Marshall Fremont, MI

F

93

112

36:03.21

57:37.60

3

1387

Barbara Ebel-Langdon Newaygo, MI

F

106

218

36:51.78

1:34:29.38

4

1389

Taleah Greve Montague, MI

F

118

336

47:07.69

2:21:37.07

 

Team - 35 Spectrum Health Blue Team

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1450

Lee Moyer Grand Rapids, MI

M

44

44

24:58.37

24:58.37

2

1044

Cortney Skerl Belmont, MI

F

51

95

29:23.59

54:21.96

3

1045

David Skerl Belmont, MI

M

58

153

26:53.09

1:21:15.05

4

1042

Angela Biscevic Grand Rapids, MI

F

66

219

30:50.87

1:52:05.92

 

Team - 67 MI Turkey 1

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1142

Stephen Young Hopkins, MI

M

47

47

35:10.27

35:10.27

2

1139

Joe Heykoop White Cloud, MI

M

50

97

26:24.68

1:01:34.95

3

1141

Chad Van Kley Hudsonville, MI

M

62

159

28:50.23

1:30:25.18

4

1140

Maryanne McCaffrey Byron Center, MI

F

65

224

34:41.85

2:05:07.03

 

Team - 72 Farmers Insurance 3

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1155

Leslie Pontarelli Grand Rapids, MI

F

63

63

30:19.22

30:19.22

2

1156

Dwight Wade Middleville, MI

M

79

142

33:56.58

1:04:15.80

3

1154

Kylene Bromley Wyoming, MI

F

92

234

33:35.41

1:37:51.21

4

1516

Kellie Kidwell Grand Rapids, MI

F

110

344

36:44.30

2:14:35.51

 

Team - 13 Amway 13

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1339

Kate Przystas Wyoming, MI

F

28

28

28:08.88

28:08.88

2

1337

Matt Nibbelink Grand Rapids, MI

M

69

97

28:24.43

56:33.31

3

1342

Jose Rubio Rockford, MI

M

71

168

28:09.67

1:24:42.98

 

Team - 23 Herman Miller 5

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1034

Rhonda Baker Holland, MI

F

23

23

27:35.85

27:35.85

2

1037

Jeff Leestma Grand Rapids, MI

M

35

58

25:00.34

52:36.19

3

1035

Dan Boucher Byron Center, MI

M

46

104

26:31.76

1:19:07.95

 

Team - 37 Spectrum Health Orange Team

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1051

Eric Laney Grand Rapids, MI

M

53

53

27:03.28

27:03.28

2

1052

Michele Vanportfliet Grand Rapids, MI

F

53

106

33:00.97

1:00:04.25

3

1050

Bryan Cote Grand Rapids, MI

M

63

169

27:41.57

1:27:45.82

 

Team - 49 Gentex

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1092

Dan Vandenakker Grand Rapids, MI

M

4

4

16:15.04

16:15.04

2

1090

Judith Darland Holland, MI

F

4

8

22:52.51

39:07.55

3

1091

Tony Staffen Colon, MI

M

11

19

19:23.08

58:30.63

 

Team - 71 Farmers Insurance 2

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1244

Robert Teves Byron Center, MI

M

40

40

25:23.35

25:23.35

2

2090

Holly Stickroe Wyoming, MI

F

89

129

33:22.88

58:46.23

3

1153

Michelle Pruis Grand Rapids, MI

F

107

236

35:48.16

1:34:34.39

 

Team - 34 Steelcase 6

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1440

Michael Heintz Grand Rapids, MI

M

41

41

25:45.28

25:45.28

2

1442

Brad Northrop Grand Rapids, MI

M

68

109

28:07.62

53:52.90

 

Team - 82 Grand Valley State

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1247

James Seufert Grand Rapids, MI

M

32

32

24:39.57

24:39.57

2

1248

Mindy Seufert Grand Rapids, MI

F

54

86

28:39.60

53:19.17

 

Team - 15 Amway 15

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1356

Steve Waldron Saranac, MI

M

34

34

29:45.56

29:45.56

 

Team - 86 Amway 16

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1359

Mark Hahn Rockford, MI

M

33

33

28:59.59

28:59.59