Bank of America Reeds Lake Run -5k - 5k - 5k

June 25, 2011


Results By Classic Race Management

Detail Team Results

5K

Division 2 (under 500)

Team - 55 Gazelle Runners

Finish Position - 1

Team Score (places): 4

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1184

Marshall Randall Rockford, MI

M

1

1

18:36.15

18:36.15

2

823

Samantha Westveer Grand Rapids, MI

F

1

2

19:02.88

37:39.03

3

1688

Nikki Baranoski Grand Rapids, MI

F

1

3

19:57.00

57:36.03

4

1724

Caroline Cook Grand Rapids, MI

F

1

4

21:42.89

1:19:18.92

5

1672

Taryn Worst Caledonia, MI

F

2

6

21:06.26

1:40:25.18

6

1185

Alexander Wrobel Grand Rapids, MI

M

5

11

16:12.76

1:56:37.94

7

2171

Emily Popma Grand Rapids, MI

F

5

16

20:24.31

2:17:02.25

8

1689

Bridget Kuhel Grand Rapids, MI

F

7

23

22:12.61

2:39:14.86

9

1186

Terry Marlette Grand Rapids, MI

M

13

36

20:04.39

2:59:19.25

10

1187

Scott Sneller Grand Rapids, MI

M

18

54

21:33.75

3:20:53.00

 

Team - 76 L-3 Avionics I

Finish Position - 2

Team Score (places): 24

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1197

Chuck Hooper Rockford, MI

M

2

2

24:10.28

24:10.28

2

1198

Mark Linsley Rockford, MI

M

5

7

19:24.80

43:35.08

3

1200

Joyce Upper Grand Rapids, MI

F

7

14

29:56.54

1:13:31.62

4

1201

Gary Watson Ada, MI

M

10

24

22:53.05

1:36:24.67

5

1196

Bill Cleaver Sand Lake, MI

M

13

37

24:18.26

2:00:42.93

6

1199

Dan Oomkes Grand Rapids, MI

M

54

91

24:50.67

2:25:33.60

 

Team - 17 Bissell 1

Finish Position - 3

Team Score (places): 27

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1211

Aaron Griffith Grand Rapids, MI

M

5

5

18:51.39

18:51.39

2

1205

Leah Elenbaas Grand Rapids, MI

F

7

12

20:48.45

39:39.84

3

1206

Roxane Kruse Grand Rapids, MI

F

7

19

23:03.43

1:02:43.27

4

1207

Sarah Schweihofer Grand Rapids, MI

F

8

27

22:33.48

1:25:16.75

5

1213

Eric Hansen Ada, MI

M

9

36

21:39.42

1:46:56.17

6

1212

Joseph Lochinski Caledonia, MI

M

28

64

22:49.01

2:09:45.18

7

1209

Brad Nienhuis Allendale, MI

M

41

105

24:25.85

2:34:11.03

8

1208

Sarah Vandyk Grand Rapids, MI

F

68

173

31:39.07

3:05:50.10

 

Team - 61 Rhoades Runners 1

Finish Position - 4

Team Score (places): 31

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1128

Eric Starck Grand Rapids, MI

M

1

1

16:04.34

16:04.34

2

1124

Max Grengs Grand Rapids, MI

M

8

9

19:40.86

35:45.20

3

1125

John Klees Grand Rapids, MI

M

10

19

20:16.36

56:01.56

4

1123

Stacy Finzel Grand Rapids, MI

F

12

31

24:52.03

1:20:53.59

5

1126

Heidi Klees Grand Rapids, MI

F

12

43

25:27.04

1:46:20.63

6

1129

Terry Zabel Grand Rapids, MI

M

31

74

28:19.05

2:14:39.68

 

Team - 58 Mercantile Bank Team 2

Finish Position - 5

Team Score (places): 39

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1116

Kevin Devries Grandville, MI

M

6

6

19:22.58

19:22.58

2

1115

Matthew Cseter Allendale, MI

M

9

15

18:22.55

37:45.13

3

1114

Joel Conn Okemos, MI

M

10

25

18:34.29

56:19.42

4

1120

Andrew Miedema Grand Rapids, MI

M

14

39

20:14.23

1:16:33.65

5

1118

Brett Hoover Grand Rapids, MI

M

17

56

21:05.62

1:37:39.27

6

1119

Amy Kam Grand Rapids, MI

F

41

97

30:09.89

2:07:49.16

7

1117

Rachael Dewey Hopkins, MI

F

60

157

29:50.73

2:37:39.89

 

Team - 16 Miller/Johnson

Finish Position - 6

Team Score (places): 56

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1001

Jeff Ammon Grand Rapids, MI

M

8

8

22:30.28

22:30.28

2

1002

Frank Berrodin Grand Rapids, MI

M

9

17

20:11.53

42:41.81

3

1003

Gary Chamberlin Grand Rapids, MI

M

19

36

25:41.87

1:08:23.68

4

1004

Mark Holtvluwer Grand Rapids, MI

M

20

56

22:27.58

1:30:51.26

5

1005

Wendy Holtvluwer Grand Rapids, MI

F

26

82

25:59.17

1:56:50.43

6

1008

Hope Moxey Grand Rapids, MI

F

44

126

28:30.34

2:25:20.77

 

Team - 80 VAI TEAM 1

Finish Position - 7

Team Score (places): 68

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1171

David Monsma Rockford, MI

M

7

7

21:33.55

21:33.55

2

1175

Chris Wilson Grand Rapids, MI

M

15

22

20:04.81

41:38.36

3

1174

Jenn White Hudsonville, MI

F

19

41

24:53.39

1:06:31.75

4

1170

Kevin Maupin Lowell, MI

M

27

68

22:10.42

1:28:42.17

 

Team - 73 URS

Finish Position - 8

Team Score (places): 76

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1161

William Stevenson Grand Rapids, MI

M

5

5

35:04.53

35:04.53

2

1160

Joy Dejong Lago Grand Rapids, MI

F

15

20

24:49.17

59:53.70

3

1157

Jim Boles Grand Rapids, MI

M

15

35

28:37.05

1:28:30.75

4

1158

Jennifer Byle Grand Rapids, MI

F

41

76

28:13.98

1:56:44.73

5

1159

Tim Lago Grand Rapids, MI

M

52

128

26:04.65

2:22:49.38

 

Team - 63 Eenhoorn

Finish Position - 9

Team Score (places): 80

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1695

Ben Vanden Berg Grand Rapids, MI

M

12

12

19:39.73

19:39.73

2

1693

Michelle Mizer Grand Rapids, MI

F

13

25

23:44.73

43:24.46

3

1694

Michael Slotsema Grand Rapids, MI

M

18

43

22:15.39

1:05:39.85

4

1690

Nurys Eduardo Grand Rapids, MI

F

37

80

29:39.87

1:35:19.72

5

1692

Paul Heule Grand Rapids, MI

M

38

118

23:58.73

1:59:18.45

6

1691

Domingo Gonzalez Grand Rapids, MI

M

47

165

26:19.73

2:25:38.18

 

Team - 64 network180

Finish Position - 10

Team Score (places): 87

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1137

Dana Souter Grand Rapids, MI

F

9

9

24:45.09

24:45.09

2

1136

Aben Orellana Grand Rapids, MI

M

12

21

20:41.02

45:26.11

3

1134

Frank Florido Grandville, MI

M

20

41

21:18.19

1:06:44.30

4

1135

Tim Leonard Grand Rapids, MI

M

46

87

24:13.28

1:30:57.58

 

Team - 18 Bissell 2

Finish Position - 11

Team Score (places): 98

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1221

Matt Acker Grand Rapids, MI

M

19

19

20:52.80

20:52.80

2

1215

Jeff Scholten Ada, MI

M

22

41

22:08.51

43:01.31

3

1216

Scott Rose Allendale, MI

M

24

65

21:46.72

1:04:48.03

4

1219

Joe Perry Comstock Park, MI

M

33

98

23:11.80

1:27:59.83

5

1217

Patrick Laurie Grand Rapids, MI

M

36

134

23:51.26

1:51:51.09

6

1214

Jeff Rosser Grand Rapids, MI

M

45

179

26:17.32

2:18:08.41

7

1218

Tom Ankney Grand Rapids, MI

M

55

234

27:19.15

2:45:27.56

8

1222

Regina Cran Coopersville, MI

F

98

332

37:07.86

3:22:35.42

 

Team - 75 Crowe Horwath 2

Finish Position - 12

Team Score (places): 104

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1165

Gary Milligan Grand Rapids, MI

M

12

12

24:10.87

24:10.87

2

1164

Gavin Fullerton Grand Haven, MI

M

28

40

24:56.16

49:07.03

3

1167

Kevin Walkotten Grand Rapids, MI

M

29

69

25:40.42

1:14:47.45

4

1166

Clayton Rossman Lowell, MI

M

35

104

23:21.91

1:38:09.36

 

Team - 74 Crowe Horwath 1

Finish Position - 13

Team Score (places): 118

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1162

Julie Frayer Grand Rapids, MI

F

1

1

23:02.97

23:02.97

2

1163

Susan Milligan Grand Rapids, MI

F

9

10

25:52.52

48:55.49

3

1699

Heather King Dorr, MI

F

12

22

23:22.92

1:12:18.41

4

2442

Lori Lincolnhol Lowell, MI

F

96

118

36:19.89

1:48:38.30

 

Team - 57 Mercantile Bank Team 1

Finish Position - 14

Team Score (places): 120

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1113

Audrey Versluis Grand Rapids, MI

F

4

4

24:00.75

24:00.75

2

1112

Kevin Schafer Grand Rapids, MI

M

29

33

22:52.69

46:53.44

3

1109

Carla Allbright Rockford, MI

F

43

76

30:35.39

1:17:28.83

4

1111

Heather Korenstra Grand Rapids, MI

F

44

120

30:41.83

1:48:10.66

5

1110

Adrienne Heidema Kalamazoo, MI

F

64

184

34:37.57

2:22:48.23

 

Team - 77 Netech Corp

Finish Position - 15

Team Score (places): 123

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1168

Amanda Meyer Grand Rapids, MI

F

10

10

23:08.61

23:08.61

2

1169

Cam Sikkenga Pierson, MI

M

33

43

22:49.88

45:58.49

3

1702

Alan Gallagher Grand Rapids, MI

M

33

76

24:36.34

1:10:34.83

4

1700

Jessica Bartosh Grand Rapids, MI

F

47

123

29:02.81

1:39:37.64

5

1703

Charlie Yerkes Grand Rapids, MI

M

53

176

26:28.19

2:06:05.83

6

1701

Rudy Faber Grand Rapids, MI

M

53

229

27:58.64

2:34:04.47

7

2037

Alena Krone Grand Rapids, MI

F

62

291

30:59.56

3:05:04.03

8

1246

Jeff Pike Fruitport, MI

M

64

355

27:47.59

3:32:51.62

9

1245

Andrea Faber Grand Rapids, MI

F

86

441

32:58.52

4:05:50.14

 

Team - 59 OST-1

Finish Position - 16

Team Score (places): 127

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1241

Eric Smit Hudsonville, MI

M

24

24

22:41.67

22:41.67

2

1122

Tina Derusha Grand Rapids, MI

F

28

52

26:15.05

48:56.72

3

1237

Dan Frank Ada, MI

M

30

82

22:18.19

1:11:14.91

4

1240

Kerri Smit Hudsonville, MI

F

45

127

27:08.98

1:38:23.89

5

1238

Jason Hoss Grand Rapids, MI

M

47

174

25:39.79

2:04:03.68

6

1239

Richard Krause Rockford, MI

M

48

222

25:23.61

2:29:27.29

7

1121

Dan Boughton Grand Rapids, MI

M

76

298

33:02.56

3:02:29.85

 

Team - 50 Aquinas College

Finish Position - 17

Team Score (places): 131

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1094

Linda Chaffee Grand Rapids, MI

F

1

1

25:39.24

25:39.24

2

1096

Randall MacGeorge Grand Rapids, MI

M

25

26

21:47.82

47:27.06

3

1095

Victoria Fleenor Lowell, MI

F

40

66

26:56.80

1:14:23.86

4

1453

Timothy Ramsay Grand Rapids, MI

M

65

131

30:12.35

1:44:36.21

 

Team - 65 Zondervan 1

Finish Position - 18

Team Score (places): 142

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1138

Sandra Vander Zicht Grand Rapids, MI

F

7

7

29:47.79

29:47.79

2

1242

Fred Jensen Ada, MI

M

27

34

27:27.47

57:15.26

3

1180

Carol Postma Caledonia, MI

F

36

70

29:02.46

1:26:17.72

4

1243

Chris Warners Grand Rapids, MI

M

72

142

28:13.83

1:54:31.55

5

1697

Cory Smith Grand Rapids, MI

M

76

218

28:41.05

2:23:12.60

 

Team - 81 VAI TEAM 2

Finish Position - 19

Team Score (places): 143

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1177

Danese Joiner Grand Rapids, MI

F

17

17

23:50.28

23:50.28

2

1178

Jeff Klomp Grand Rapids, MI

M

34

51

23:21.52

47:11.80

3

1704

Natalie Niemi Grand Rapids, MI

F

34

85

27:11.37

1:14:23.17

4

1176

Alexander Blanski Grand Rapids, MI

M

58

143

28:46.82

1:43:09.99

5

1179

Cathy Wiesner Grand Rapids, MI

F

64

207

31:10.43

2:14:20.42

 

Team - 54 Bissell 4

Finish Position - 20

Team Score (places): 234

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1229

Joe Deja Allendale, MI

M

41

41

25:36.98

25:36.98

2

1231

Ruth Vandenbrink Coopersville, MI

F

48

89

33:51.99

59:28.97

3

1232

Lecia Barnes Grand Rapids, MI

F

66

155

41:49.22

1:41:18.19

4

1230

James Buhl Grand Rapids, MI

M

79

234

37:19.23

2:18:37.42

 

Team - 83 Bissell 3

Finish Position - 21

Team Score (places): 242

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1225

Gloria Lipski Grand Rapids, MI

F

32

32

28:46.39

28:46.39

2

1228

Rachel Wygant Grand Rapids, MI

F

51

83

29:38.49

58:24.88

3

1223

Phillip Morgan Grand Rapids, MI

M

66

149

26:33.97

1:24:58.85

4

1226

Christine Hoekzema Grand Rapids, MI

F

93

242

33:35.78

1:58:34.63

5

1227

Ashley Vangelderen Grand Rapids, MI

F

93

335

34:18.74

2:32:53.37

6

1224

Thomas Benham Belmont, MI

M

97

432

37:24.75

3:10:18.12

 

Team - 56 DCA Dashers

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1888

Joe Rossi Grand Rapids, MI

M

47

47

25:13.10

25:13.10

2

1884

Thomas Hubbard Ada, MI

M

59

106

25:12.56

50:25.66

3

1887

Adam Sturdivant Grand Rapids, MI

M

62

168

27:30.27

1:17:55.93

 

Team - 62 Rhoades Runners 2

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1130

Diane Capen Grand Rapids, MI

F

17

17

26:28.87

26:28.87

2

1133

Scott Steiner Grand Rapids, MI

M

67

84

29:17.85

55:46.72

 

Team - 78 L-3 Avionics II

Finish Position - Inc.

Team Score (places): Inc.

Team Pos

Bib No

Name City/State

Gend

A.Grp Place

Cum. Place

Time

Cum. Time

1

1203

Liv Lay Grand Rapids, MI

F

59

59

37:10.23

37:10.23

2

1202

Cori Dailey Grand Rapids, MI

F

102

161

34:43.07

1:11:53.30