Western Michigan University
2004 Homecoming Classic 5k RUN - 5k RUN
Detailed Team Results
Results determined on the top 3 group finishes per team
Age Group Finish Time
Team Gazelle - Net Points: 7 1
Division: 2
2866 Will Debbie M 20 to 24 1 0:15:56
2869 Amanda Portis F 20 to 24 1 0:19:46
2870 Charlie Massey M 20 to 24 5 0:16:45
2867 Jess Tecca F 20 to 24 10 0:22:49
2868 Jeremy Fretz M 20 to 24 16 0:19:16
RC Team Awesome - Net Points: 12 2
Division: 2
2555 Greg Benson M 25 to 29 1 0:18:05
2556 Christie Booth F 15 to 19 1 0:20:58
2554 Brendan Weaver M 20 to 24 10 0:18:12
2553 Andy Li M 20 to 24 26 0:20:37
Team Centerville - Net Points: 14 3
Division: 2
2562 Kim Hamilton F 25 to 29 1 0:23:49
2564 Cara Arver F 30 to 34 5 0:28:08
2566 Sherry Coblertz F 25 to 29 8 0:26:01
2565 Brian McDaniel M 40 to 44 24 0:30:44
2563 Becky Mulder F 20 to 24 85 0:29:03
WMU Foreign Languages - Net Points: 17 4
Division: 2
2586 Eric Russell Webb M 30 to 34 4 0:20:41
2588 Eric MacLeod M 55 to 59 6 0:22:50
2587 Peter Blickle M 40 to 44 7 0:21:31
2585 Cynthia Running-Johnson F 50 to 54 13 0:35:02
Physics Team 1 - Net Points: 20 5
Division: 2
2451 Clement Burns M No Age on APP 1 0:22:04
2453 Robert Scherzer M 55 to 59 9 0:25:32
2454 Lucian Undreiu M 35 to 39 10 0:22:22
2452 Jon Lighthall M 20 to 24 Didn't Finish
RC Team Blazin - Net Points: 26 6
Division: 2
2343 Jamie Titus F 15 to 19 5 0:23:23
2348 David Walline M 15 to 19 5 0:18:48
2285 Andrey Bryukhov M 15 to 19 16 0:20:23
2321 Matt Neiman M 20 to 24 25 0:20:33
RC Team Divine - Net Points: 32 7
Division: 2
2315 Chad Mahakian M 15 to 19 9 0:19:40
2314 Courtney Maclean F 15 to 19 9 0:24:47
2342 Megan Thomas F 15 to 19 14 0:26:11
2302 Lisa Kabota F 20 to 24 125 0:34:31
2335 Steve Schaner M 20 to 24 Didn't Finish
Old School Boys - Net Points: 33 8
Division: 2
2677 Jeffrey Dickens M 30 to 34 6 0:21:11
2676 Matthew Roberts M 15 to 19 8 0:19:30
2674 Roger Jones Jr. M 30 to 34 19 0:27:06
2675 Jeremy McFadden M 25 to 29 31 0:24:51
2678 Micah Roberts M 20 to 24 36 0:21:16
Team Oodalolly - Net Points: 33 9
Division: 2
2569 Andrew Maier M 15 to 19 4 0:18:47
2567 Bette Lau F 15 to 19 10 0:25:42
2570 Matt Maier M 20 to 24 19 0:19:42
2568 Andrew Kratt M 20 to 24 59 0:23:13
2571 Devon Beck M 20 to 24 71 0:23:54
RC Team Cyclone - Net Points: 40 10
Division: 2
2279 Matt Babbit M 15 to 19 2 0:17:58
2278 Marian Andreescu M 20 to 24 14 0:18:59
2345 Kat Vantreese F 15 to 19 24 0:30:03
2312 Jamie Lindberg F 20 to 24 46 0:26:54
2333 Marcus Reath M 20 to 24 52 0:22:34
Biz Ed - Net Points: 40 11
Division: 2
2694 JoAnn Roznowski F 30 to 34 6 0:28:14
2695 David Flanagan M 40 to 44 17 0:28:12
2698 Ann Veeck F 45 to 49 17 0:33:01
2697 Jim Eckert M 35 to 39 22 0:28:13
2696 David Hurtt M 45 to 49 36 0:33:43
Physics Team 2 - Net Points: 42 12
Division: 2
2450 Robert Poel M 60 to 64 7 0:28:12
2448 Conor Gorczyca M 8 to 11 8 0:29:41
2449 Tom Gorczyca M 40 to 44 27 0:32:06
Team FB - Net Points: 58 13
Division: 2
2313 Sarah Lindh F 25 to 29 12 0:27:02
2344 Tracey Tull F 30 to 34 19 0:32:45
2295 Jayne Fraley-Burgett F 25 to 29 27 0:30:47
2294 Cliff Fraley-Burgett M 25 to 29 30 0:24:47
2282 Jennifer Brake F 20 to 24 115 0:32:44
PeteOs Peeps - Net Points: 61 14
Division: 2
2798 Tim Lamie M 35 to 39 16 0:25:20
2797 Richard Seymour M 35 to 39 21 0:28:06
2799 Pete Szczesny M 35 to 39 24 0:29:36
2795 Jill Amman F 20 to 24 89 0:29:43
2796 Lindsay Gadinch F 20 to 24 104 0:30:49
PeteOs Re-Peeps - Net Points: 64 15
Division: 2
2791 Trent Taylor F 30 to 34 2 0:24:44
2794 Ryan Goodrich M 25 to 29 20 0:22:52
2790 Tom Nelson M 25 to 29 42 0:27:39
2792 Josh Bates M 25 to 29 48 0:28:29
2793 Kari Ferguson F 20 to 24 77 0:28:29
Spatulaters - Net Points: 67 16
Division: 2
2167 Darby Cornelius F 20 to 24 8 0:22:21
2165 Jennelle Blanchard F 20 to 24 29 0:26:07
2170 Colleen Gorton F 20 to 24 30 0:26:07
Tsunami Typhoon - Net Points: 72 17
Division: 2
2730 Chika Kamizono F 35 to 39 10 0:30:52
2728 Hee Sung Lim M 30 to 34 29 0:32:13
2727 Mari Sekiguchi F 25 to 29 33 0:33:17
2729 Takeshi Yanagihara M 25 to 29 41 0:27:07
2731 Kazoo Iwamoto M 20 to 24 113 0:32:16
A-rabs Team - Net Points: 80 18
Division: 2
2682 Aaron Goodlock M 20 to 24 21 0:20:04
2681 Haley Russel F 15 to 19 27 0:32:21
2832 Nicolas Martinez M 20 to 24 32 0:20:57
2680 Bobby Frantz M 20 to 24 35 0:21:08
2679 Drew Hoppe M 20 to 24 53 0:22:44
Simpson Airlines - Net Points: 83 19
Division: 2
2715 David Smith M 15 to 19 26 0:23:23
2714 Stephanie Malczewski F 15 to 19 28 0:32:40
2713 Kevin Collins M 15 to 19 29 0:23:52
Team Gold Company 1 - Net Points: 85 20
Division: 2
2716 Aubrey Johnson F 15 to 19 18 0:26:52
2719 Justin Avery M 20 to 24 27 0:20:45
2720 Tim Buchholz M 20 to 24 40 0:21:26
2717 Lisa Dabrowski F 20 to 24 59 0:27:47
2718 Nayanna Holley F 20 to 24 83 0:28:55
4th Floor Draper - Net Points: 90 21
Division: 2
2499 Steve Mills M 15 to 19 21 0:21:32
2480 Jason Hofer M 15 to 19 34 0:26:25
2482 Al Kasputis M 15 to 19 35 0:26:42
2458 Joe Betcher M 20 to 24 51 0:22:24
2481 Justin Jachim M 15 to 19 Didn't Finish
Old Goat and a pair of Kids - Net Points: 91 22
Division: 2
2703 Bruce Moss M 50 to 54 9 0:23:24
2704 Brandy Goodwin F 25 to 29 35 0:34:12
2702 Philip Goodwin M 25 to 29 47 0:28:27
The Former Track Stars - Net Points: 92 23
Division: 2
2723 Aaron Clark M 15 to 19 30 0:24:37
2721 Brad Johnson M 15 to 19 31 0:25:29
2722 Kate Binder F 15 to 19 31 0:36:06
The Diamond Backs - Net Points: 92 24
Division: 2
2813 Ryan Hittle F 20 to 24 5 0:21:14
2811 Emily Drenth F 20 to 24 6 0:21:44
2812 Jenni Martin F 20 to 24 81 0:28:41
0 Didn't Finish
0 Didn't Finish
Beta Alpha Psi - Net Points: 93 25
Division: 2
2693 Melissa Kehoe F 20 to 24 20 0:24:23
2690 Corey Piotrowski M 20 to 24 31 0:20:57
2689 Brian Lueth M 20 to 24 42 0:21:55
2691 Bryan Clark M 20 to 24 67 0:23:47
2692 Michelle Ducheny F 20 to 24 99 0:30:17
Footloose - Net Points: 97 26
Division: 2
2880 Erin Russ F 20 to 24 9 0:22:25
2881 Matt Sremba M 20 to 24 9 0:17:43
2882 Marci Turowski F 20 to 24 79 0:28:36
2883 Tollen Ebbens M 20 to 24 91 0:27:03
Team Anna - Net Points: 98 27
Division: 2
2956 Ann Vanderstelt F 20 to 24 2 0:19:47
2955 Jennifer Arnold F 25 to 29 26 0:30:20
2960 Lucas Vanderstelt M 20 to 24 70 0:23:52
The Upchucks - Net Points: 101 28
Division: 2
2842 Katrina Davidson F 20 to 24 13 0:23:14
2839 Sara Rienzo F 15 to 19 16 0:26:42
2843 Jim Gearhart M 20 to 24 72 0:24:03
2841 Jared Wallace M 20 to 24 111 0:31:59
2840 Misha Aslanian F 20 to 24 Didn't Finish
Ruperts 4th Floor Draper - Net Points: 114 29
Division: 2
2711 Bryan Thomas M 15 to 19 37 0:27:33
2709 Landon Riker M 15 to 19 38 0:28:56
2710 Jason Allerding M 15 to 19 39 0:29:20
2712 Ruper Davenport M 15 to 19 42 0:31:08
2708 Jeff Ohlert M 20 to 24 88 0:26:44
Fighting Dreamer - Net Points: 123 30
Division: 2
2111 Philip Ngali M 25 to 29 3 0:18:46
2163 Vivek Wu M 20 to 24 41 0:21:53
2068 Stanley Huang M 20 to 24 79 0:24:49
2032 Alexis Chow F 20 to 24 119 0:33:17
2031 Chiew Lye Chang M 20 to 24 119 0:37:12
Slacker - Net Points: 130 31
Division: 2
2189 Troy Smits M 20 to 24 13 0:18:47
2173 Matt Johnson M 25 to 29 27 0:24:09
2190 Hillary Sulla F 20 to 24 90 0:29:49
Kranz Fam - Net Points: 133 32
Division: 2
2486 Karrie Kranz F 40 to 44 11 0:30:32
2470 Kristi Demock F 20 to 24 53 0:27:16
2469 Kellie Demock F 20 to 24 69 0:28:09
Student Dietic Assoc. 1 - Net Points: 150 33
Division: 2
2349 Kimberly Andrulis F 20 to 24 26 0:25:36
2369 Matt Lapointe M 15 to 19 32 0:25:46
2362 Geneviere Gauthier F 20 to 24 92 0:30:01
2358 Maria Drake F 20 to 24 93 0:30:02
2355 Kathryn Davis F 20 to 24 Didn't Finish
AHP - Net Points: 153 34
Division: 2
2463 Jeff Brooks M 20 to 24 22 0:20:26
2496 Nathan Mchone M 20 to 24 65 0:23:38
2493 John Martin M 20 to 24 66 0:23:41
2512 Chris Salliotte M 20 to 24 Didn't Finish
RRRRRRRR Matey!! - Net Points: 153 35
Division: 2
2558 Brandon Keie M 20 to 24 39 0:21:25
2561 Zach Sullivan M 20 to 24 54 0:22:52
2557 Andrew Conklin M 20 to 24 60 0:23:19
2559 Kyle Meadows M 20 to 24 120 0:38:11
2560 Kelli Williams F 20 to 24 138 0:38:11
Lafayette - Net Points: 160 36
Division: 2
2516 Lisa Sitler F 20 to 24 49 0:26:58
2506 Chelsea Pehrson F 20 to 24 50 0:26:59
2457 Rachel Bender F 20 to 24 61 0:27:48
2490 Lora Lorang F 20 to 24 123 0:33:58
My Mom is faster than your Mom - Net Points: 166 37
Division: 2
2261 Joyce Curtis F 45 to 49 11 0:29:34
2277 Mathew Yob M 25 to 29 53 0:32:23
2260 Fiona Curtis F 20 to 24 102 0:30:24
2276 Carmen Warblow F 20 to 24 134 0:37:24
2252 Julia Anderson F 20 to 24 141 0:39:58
Student Dietic Assoc. 2 - Net Points: 168 38
Division: 2
2380 Michelle Smith F 20 to 24 40 0:26:39
2375 Andrea Resner F 20 to 24 42 0:26:43
2370 Holly Lloyd F 20 to 24 86 0:29:12
2371 Kristen Mcelliot F 20 to 24 Didn't Finish
2374 Tiffany Price F 20 to 24 Didn't Finish
Lap - Net Points: 168 39
Division: 2
2700 Ka Chun Leung M 20 to 24 3 0:16:11
2701 Lap-kay Woo M 25 to 29 50 0:30:16
2699 Ling fung Chow M 20 to 24 115 0:32:34
Bats-A - Net Points: 169 40
Division: 2
2683 Jessica Norris F 20 to 24 36 0:26:26
2685 Eliseo Jimenez M 20 to 24 46 0:22:01
2684 David Eisenhart M 20 to 24 87 0:26:07
Bats-B - Net Points: 196 41
Division: 2
2686 Richard Malott M 65 to 69 4 0:33:23
2687 Trace Dominguez M 20 to 24 94 0:27:39
2688 Erin Andres F 20 to 24 98 0:30:13
Pacemakers - Net Points: 198 42
Division: 2
2513 Katie Sartor F 20 to 24 23 0:25:20
2468 Michael Cushman M 20 to 24 82 0:25:20
2487 Mark Kraus M 20 to 24 93 0:27:35
2527 Hannah Wicks F 20 to 24 107 0:31:09
2525 Katie Welsh F 20 to 24 108 0:31:09
931 Lovell - Net Points: 207 43
Division: 2
2092 Ben Lister M 20 to 24 57 0:23:06
2015 Alan Bobalik M 20 to 24 61 0:23:26
2142 Michael Starkey M 20 to 24 89 0:26:48
2162 Jake Wrobel M 20 to 24 95 0:28:10
2106 Andrew Morrison M 20 to 24 104 0:30:02
Turtles - Net Points: 241 44
Division: 2
2834 Colleen Hayden F 20 to 24 27 0:25:56
2836 Andrea Schweitzer F 20 to 24 103 0:30:34
2833 Gloria Benson F 20 to 24 111 0:31:43
2837 Teresa Cousins F 20 to 24 112 0:31:51
2835 Alexndra Christopoulos F 20 to 24 114 0:32:31
Another 1 Bites the Rosen Dust - Net Points: 256 45
Division: 2
2272 Ellen Nettleton F 20 to 24 68 0:28:01
2269 Joanna Klett F 20 to 24 87 0:29:27
2274 Andy Strodtman M 20 to 24 101 0:29:26
2268 Jessica Klett F 20 to 24 Didn't Finish
Student Dietic Assoc.3 - Net Points: 286 46
Division: 2
2383 Jen Tyczynski F 20 to 24 64 0:27:58
2373 Janelle Post F 20 to 24 109 0:31:14
2382 Val Troy F 20 to 24 113 0:31:59
2357 Kim Doyle F 20 to 24 Didn't Finish
2381 Josh Swartz M 20 to 24 Didn't Finish
Portage Church of Christ - Net Points: 287 47
Division: 2
2707 David Ashworth M 15 to 19 43 0:34:42
2705 Andrew Arbuckle M 20 to 24 117 0:34:42
2706 Kristin Alt F 20 to 24 127 0:34:42
The Log Droppers - Net Points: 371 48
Division: 2
2725 Larry Stankus M 20 to 24 110 0:30:56
2726 Michael Lorenz M 20 to 24 121 0:38:41
2724 Annette Sucher F 20 to 24 140 0:38:53
IIE - Net Points: 408 49
Division: 2
2043 Alana Dumasius F 20 to 24 135 0:37:39
2023 Erin Brown F 20 to 24 136 0:37:40
2044 Leslie Dzingle F 20 to 24 137 0:37:40
2 Shoes did not qualify for awards
Big Gulps did not qualify for awards
PEK did not qualify for awards
Rodney Dangerfield did not qualify for awards
Beijng Bound did not qualify for awards
Buttonwood Bums did not qualify for awards
Club Soccer did not qualify for awards
WCS did not qualify for awards
A-Team did not qualify for awards
|