Spectrum Health
2003 Irish Jig
Detailed Team Results
Results determined on the top 5 group finishes per team
Age Group Finish Time
STEELCASE A - Net Points: 28 1
Division: 1
1186 David Dhanoa M 35 to 39 2 0:16:20
1494 Kevin Miller M 35 to 39 4 0:17:14
1225 Steve Plaisted M 55 to 59 4 0:20:56
1491 Nancy Willemstein F 55 to 59 8 0:29:23
1495 Doug Grant M 45 to 49 10 0:18:58
1190 Steve Silvey M 35 to 39 12 0:18:34
1148 Jeanne Smit F 45 to 49 16 0:26:08
1496 Daniel Krommendyk M 45 to 49 17 0:20:12
1192 Scot Ursum M 35 to 39 18 0:19:49
HERMAN MILLER 1 - Net Points: 43 2
Division: 1
1268 Steve Haakenson M 30 to 34 3 0:17:35
1269 James Hall M 30 to 34 5 0:19:04
1271 Sandra Houting F 25 to 29 11 0:21:43
1275 Martin Dugan M 50 to 54 12 0:20:27
1274 Diane Aamoth F 50 to 54 12 0:28:49
1270 Christine Leon F 35 to 39 14 0:23:24
1273 Sheldon Nienhuis M 40 to 44 32 0:20:42
1267 James McPherson M 45 to 49 34 0:21:31
1272 Eiko Toman F 40 to 44 47 0:27:33
1276 David CEO Knibbe M 45 to 49 81 0:24:10
ALTICOR BLUE 1 - Net Points: 55 3
Division: 1
1551 Maria Wordelman F 45 to 49 1 0:21:06
1556 Chris Ferguson M 25 to 29 10 0:18:12
1554 Dick Carrick M 65 and up 11 0:26:29
1553 Timothy VanDusen M 45 to 49 14 0:19:28
1552 Chuck Ploof M 45 to 49 19 0:20:29
1557 Randy Osmun M 40 to 44 25 0:20:10
1558 Holly Hoekstra F 40 to 44 27 0:25:37
1555 Kenneth VanDyke M 45 to 49 42 0:22:16
GERBER RED - Net Points: 58 4
Division: 1
1259 Edward Yob M 65 and up 4 0:22:10
1255 Jim Lanciaux M 40 to 44 7 0:17:16
1253 Randy Dekuiper M 55 to 59 14 0:23:55
1258 Kenneth Towne M 65 and up 16 0:31:33
1252 Cris Dekuiper F 50 to 54 17 0:30:18
1251 Roger Bradshaw M 50 to 54 18 0:21:06
1257 Michael Wright M 40 to 44 Didn't Finish
SPECTRUM HEALTH GREEN - Net Points: 86 5
Division: 1
1430 Pat Baldwin F 55 to 59 9 0:30:24
1431 Polly Krywanski F 40 to 44 12 0:22:58
1436 Betty Ann Pratt F 55 to 59 15 0:36:13
1439 Judithanne Smith F 35 to 39 21 0:24:49
1433 Mark Lubberts M 30 to 34 29 0:21:46
1435 David VandenBerg M 40 to 44 29 0:20:23
1438 Mary Anne Smith F 35 to 39 45 0:27:42
1437 Adam Mix M 19 to 24 Didn't Finish
1432 Karen Schupp F 45 to 49 Didn't Finish
1434 Robert Rinck M 30 to 34 Didn't Finish
BISSELL - Net Points: 96 6
Division: 1
1418 Betty VanderJagt F 65 and up 3 0:45:32
1417 Amy Busse F 30 to 34 6 0:21:15
1412 Jimi Minnema M 19 to 24 14 0:17:09
1413 Eric Hansen M 45 to 49 30 0:21:10
1419 Tukee Nemcek F 35 to 39 43 0:27:20
1414 Bill Brennan M 40 to 44 54 0:21:41
1416 James Minnema M 50 to 54 86 0:26:30
1415 David Bloem M 45 to 49 86 0:24:23
1420 Gloria Lipski F 30 to 34 99 0:30:40
1421 James Preston M 35 to 39 100 0:26:32
CITY OF GRAND RAPIDS - Net Points: 119 7
Division: 1
1522 Ralph Dewey M 55 to 59 12 0:23:39
1526 Breese Stam M 40 to 44 14 0:19:01
1518 Jaden DeVogel M 25 to 29 17 0:20:18
1521 Dale Winters M 50 to 54 28 0:22:08
1519 Chris Gray M 40 to 44 48 0:21:19
1152 James Parr M 40 to 44 58 0:21:56
1520 Ed Czyzyk M 50 to 54 80 0:25:51
1525 Randall Fisher M 45 to 49 104 0:25:31
1524 Julien Fowler M 45 to 49 123 0:26:47
1523 Thomas Truszkowski M 35 to 39 125 0:28:21
HERMAN MILLER 2 - Net Points: 149 8
Division: 1
1278 Louis Myers M 30 to 34 17 0:21:05
1280 Julie Lamer F 35 to 39 30 0:26:23
1285 Laurie Hilbrand F 35 to 39 34 0:26:47
1283 Jeff Lambert M 40 to 44 34 0:20:45
1284 Edward Garma M 30 to 34 34 0:22:11
1279 Kristie Riggs F 25 to 29 35 0:25:21
1282 Joseph Wienczkowski M 25 to 29 43 0:23:04
1281 Amy Wienczkowski F 25 to 29 46 0:26:01
1277 Nicole Hain F 25 to 29 75 0:28:13
GERBER WHITE - Net Points: 175 9
Division: 1
1254 Mark Hyrns M 35 to 39 16 0:19:26
1256 Dean Wheater M 40 to 44 19 0:19:39
1262 Rich Holmberg M 55 to 59 30 0:26:55
1582 Carol Jones F 40 to 44 41 0:26:52
1263 Stacie MacDonald F 40 to 44 69 0:29:14
1260 Ken Abbott M 50 to 54 73 0:25:26
1261 Tom Doody M 35 to 39 86 0:24:55
1265 Scott Touzel M 35 to 39 154 0:32:15
1264 Ben Parker M 40 to 44 159 0:27:09
1266 Robert Vasquez M 40 to 44 199 0:31:54
PERRIGO - Net Points: 180 10
Division: 1
1339 Darla Brown F 35 to 39 10 0:22:14
1341 Rhonda Graves F 40 to 44 16 0:23:48
1338 Cheryl Green F 40 to 44 42 0:26:55
1344 David Mesley M 50 to 54 56 0:24:22
1337 Melissa Carns F 25 to 29 56 0:26:51
1340 Denni Proctor F 35 to 39 75 0:30:20
1342 Cliff Reber M 45 to 49 152 0:28:43
1343 Charles Smith Jr M 45 to 49 167 0:30:52
1345 Peter Altamore M 55 to 59 Didn't Finish
SPECTRUM HEALTH RED - Net Points: 186 11
Division: 1
1440 Susan Raaymakers F 30 to 34 27 0:25:34
1049 Joseph Fifer M 40 to 44 38 0:20:56
1442 Bobbi Moore F 40 to 44 39 0:26:44
1444 Randy Sportel M 45 to 49 39 0:22:08
1445 Robert Cacicedo M 50 to 54 43 0:23:19
1443 Fred Gill M 45 to 49 49 0:22:35
1586 Cathy Morrissey F 19 to 24 49 0:28:48
1441 Kristy Nieuwenhuis F 25 to 29 66 0:27:43
1585 Marianne Morrissey F 25 to 29 80 0:28:48
1446 Jenny Steed F 25 to 29 98 0:30:26
STEELECASE B - Net Points: 191 12
Division: 1
1503 Kent Riddle M 40 to 44 21 0:19:41
1499 John Olszewski M 50 to 54 31 0:22:23
1500 Gary Meengs M 50 to 54 32 0:22:50
1498 Doug Bonzheim M 50 to 54 49 0:23:51
1501 Brad Overbeek M 45 to 49 58 0:23:17
1226 Todd Quigley M 25 to 29 62 0:24:33
1492 James Potapa M 50 to 54 69 0:25:11
1108 Randy Moon M 45 to 49 78 0:24:05
1497 Matt Mead M 40 to 44 86 0:23:47
1502 Jennifer Meier F 25 to 29 Didn't Finish
SA UNITED - Net Points: 199 13
Division: 1
1157 Bob Singer M 60 to 64 11 0:27:42
1149 Bob Fry M 50 to 54 20 0:21:33
1151 Myron Paranich M 55 to 59 49 0:33:05
1168 Jim Erdmans M 45 to 49 54 0:23:01
1156 Shari Meyer F 19 to 24 65 0:31:30
1150 Tom Zoodsma M 40 to 44 108 0:24:26
1199 Tom Diekevers M 40 to 44 153 0:26:48
1155 Bill Babel M 45 to 49 164 0:29:48
ALTICOR 2 - Net Points: 206 14
Division: 1
1564 Ron Osborne M 55 to 59 21 0:25:31
1561 Dan Wisneski M 40 to 44 36 0:20:50
1559 JD McLain M 40 to 44 42 0:21:08
1567 David Byrne M 30 to 34 45 0:23:17
1560 James DePree M 35 to 39 62 0:23:34
1566 Clint Reamer M 35 to 39 82 0:24:36
1563 Blair Diamond M 35 to 39 89 0:25:06
1562 Jim VanderGraaf M 45 to 49 111 0:25:46
1565 Jeff Hazy M 40 to 44 178 0:28:36
SMITHS A - Net Points: 213 15
Division: 1
1534 Richard Jones M 55 to 59 25 0:25:44
1536 Mark Potgeter M 25 to 29 30 0:21:34
1537 Robert Reed M 55 to 59 34 0:27:39
1539 Larry Wells M 50 to 54 58 0:24:36
1533 Karl Gustafson M 45 to 49 66 0:23:37
1535 Bill Potapa M 45 to 49 69 0:23:40
1538 Chuck Ulrich M 45 to 49 76 0:24:00
1532 Scott Edwards M 30 to 34 120 0:28:22
1540 Ty Zoerner M 40 to 44 155 0:26:49
1531 John Biel M 45 to 49 Didn't Finish
HERMAN MILLER 3 - Net Points: 221 16
Division: 1
1290 Dave Pfeffer M 35 to 39 30 0:21:27
1293 Mike Stone M 40 to 44 33 0:20:44
1288 Sharon Soltys F 40 to 44 51 0:27:52
1287 Stephen Soltys M 45 to 49 53 0:23:00
1289 Amy Gray F 30 to 34 54 0:27:23
1294 Phil Berridge M 45 to 49 62 0:23:33
1286 Ronald Alferink M 45 to 49 77 0:24:05
2340 Dan Hain M 35 to 39 123 0:28:13
1292 Janusz Kuzdowicz M 30 to 34 Didn't Finish
1291 Timothy Hays M 25 to 29 Didn't Finish
STEELECASE E - Net Points: 222 17
Division: 1
1493 Jeff Wiedemann M 35 to 39 20 0:20:39
1513 Scott West M 40 to 44 27 0:20:15
1515 David DeZwaan M 40 to 44 30 0:20:30
1514 Terri Jennings F 40 to 44 40 0:26:44
1516 Jason Gorman M 30 to 34 105 0:26:50
1512 Robert Eldred M 45 to 49 107 0:25:37
1395 Shari Brown F 40 to 44 118 0:41:44
1517 Larry Graw M 45 to 49 138 0:27:42
HOPE NETWORK - Net Points: 299 18
Division: 1
1528 Jan Dodge-Larson F 55 to 59 16 0:37:26
1529 Sarah Monroe F 30 to 34 25 0:25:15
1230 Dwight LaFleur M 50 to 54 46 0:23:37
1118 Don Idsinga M 50 to 54 103 0:28:47
1530 Donna Cromer F 40 to 44 109 0:35:41
1527 Mike O'Connor M 30 to 34 Didn't Finish
STEELECASE C - Net Points: 302 19
Division: 1
1505 Carol Lambert F 40 to 44 43 0:27:19
1504 Lisa Morrow F 45 to 49 51 0:31:14
1178 Brian Groendyk M 35 to 39 54 0:22:54
1144 William Halloran M 40 to 44 59 0:21:57
1187 Todd Ohman M 40 to 44 95 0:24:05
1196 Robert Molenkamp M 40 to 44 115 0:24:34
1506 Michael Heintz M 30 to 34 124 0:28:35
1507 Mark Steffes M 35 to 39 143 0:30:42
1158 Jim O'Connor M 40 to 44 Didn't Finish
HERMAN MILLER 5 - Net Points: 317 20
Division: 1
1313 Frank Bylsam M 45 to 49 48 0:22:34
1021 Dave Clark M 35 to 39 58 0:23:22
1312 David Martin M 45 to 49 60 0:23:23
1308 Jeffrey Mass M 35 to 39 71 0:23:50
1310 Bart Pierce M 35 to 39 80 0:24:14
1306 DJ Rose M 25 to 29 91 0:27:22
1309 David Becker M 35 to 39 102 0:26:42
1307 Aimee Frechette F 35 to 39 104 0:31:59
1305 Tracy Brower F 35 to 39 105 0:32:00
1311 Joel VanWyk M 30 to 34 116 0:27:56
SPECTRUM HEALTH BLUE - Net Points: 345 21
Division: 1
2255 Nora Galvin F 55 to 59 7 0:28:10
1423 Christy Curry F 30 to 34 63 0:28:00
1424 Kristen Lewis F 25 to 29 79 0:28:40
1426 Brenda Salter F 40 to 44 95 0:33:27
1427 Kathy Matthews F 35 to 39 101 0:31:44
1425 Michele VanPortfliet F 35 to 39 107 0:32:13
1422 Matt Davis M 30 to 34 117 0:27:58
1429 Linda Bennett F 50 to 54 Didn't Finish
1428 Susan Franczck F 45 to 49 Didn't Finish
MERIDIAN AUTOMOTIVE 3 - Net Points: 347 22
Division: 1
1334 Gail Gyenese F 45 to 49 29 0:28:04
1333 Dale Moelker M 45 to 49 40 0:22:11
1331 Jayme Dood M 25 to 29 77 0:25:51
1336 Todd Nykerk M 40 to 44 89 0:23:56
1335 Julius Lema M 30 to 34 112 0:27:46
1332 Layali Schuster F 40 to 44 117 0:40:58
ALTICOR 4 - Net Points: 366 23
Division: 1
1577 Jeff Swanson M 40 to 44 41 0:21:07
1579 David Bartlett M 40 to 44 50 0:21:27
1580 Ted Joppie M 45 to 49 87 0:24:24
1578 Timothy Pratt M 35 to 39 90 0:25:16
1576 Steve Waldron M 45 to 49 98 0:25:05
1575 Glen Myers M 40 to 44 126 0:25:02
1581 Kirk Bajdek M 45 to 49 158 0:29:07
STEELECASE D - Net Points: 411 24
Division: 1
1223 Lynn Zimmerman M 40 to 44 55 0:21:42
1508 Timothy Christensen M 35 to 39 64 0:23:39
1194 Jose Paiz M 35 to 39 74 0:24:01
1511 James Woudstra M 30 to 34 98 0:25:59
1509 Paul Howard M 40 to 44 120 0:24:47
1510 Douglas Anderle M 40 to 44 132 0:25:29
1584 John Paiz M 35 to 39 164 0:45:00
1221 Jeffrey Norton M 45 to 49 174 0:33:18
1143 James Matthews M 40 to 44 196 0:30:46
MERIDIAN AUTOMOTIVE 2 - Net Points: 430 25
Division: 1
1350 Mary Jendrezak F 50 to 54 18 0:30:20
1346 Conny Bancroft F 35 to 39 74 0:30:18
2026 Robert Poole M 35 to 39 99 0:26:30
1347 Olja Prijakovic F 30 to 34 119 0:32:19
1351 Jim Warren M 50 to 54 120 0:31:37
1353 Rob Stump M 30 to 34 140 0:31:24
1348 Victor Joaquin M 40 to 44 180 0:28:45
1349 Jim Goolsby M 40 to 44 Didn't Finish
ALTICOR 3 - Net Points: 433 26
Division: 1
1569 Thomas Doyle M 45 to 49 68 0:23:38
1570 Tammy Braman F 30 to 34 83 0:29:26
1574 Jamie Fellinger M 40 to 44 84 0:23:42
1573 Richard Socall M 35 to 39 94 0:25:58
1572 Dan Atwood M 50 to 54 104 0:28:51
1568 Michael Corcoran M 25 to 29 115 0:33:39
1571 Tim Baranoski M 35 to 39 Didn't Finish
HERMAN MILLER 4 - Net Points: 435 27
Division: 1
1299 Scott Poehlman M 30 to 34 56 0:23:53
1304 Doug Brandt M 35 to 39 81 0:24:21
1298 Nicole Malosh F 19 to 24 82 0:41:07
1297 William Bishop M 30 to 34 101 0:26:35
1301 Kevin VanRiper M 30 to 34 115 0:27:54
1295 Sharon Thompson F 35 to 39 125 0:38:23
1303 Laura Kiefer F 25 to 29 132 0:35:03
1302 Steve DeSmit M 45 to 49 162 0:29:27
1296 Paula Dewitt F 35 to 39 Didn't Finish
1300 Bill HolsingerRobins M 30 to 34 Didn't Finish
KNAPE & VOGT C - Net Points: 451 28
Division: 1
1176 Peter Bilski M 55 to 59 56 0:49:47
1205 Sharon Jenkins F 45 to 49 75 0:36:10
1175 Janet Egger F 45 to 49 82 0:39:13
1214 Robert Kriekaard M 30 to 34 104 0:26:43
1215 Amy Kriekaard F 30 to 34 134 0:34:14
1171 Michael Boks M 25 to 29 Didn't Finish
1198 Bob Powers M 45 to 49 Didn't Finish
1172 Evelyn Parnell F 35 to 39 Didn't Finish
KNAPE & VOGT A - Net Points: 516 29
Division: 1
1210 Christina Zmudka F 30 to 34 72 0:28:39
1206 Robin Boersma M 40 to 44 80 0:23:19
1169 Jim Mapes M 40 to 44 96 0:24:06
1204 Ron Jenkins M 50 to 54 122 0:32:36
1212 Chris Balczak M 45 to 49 146 0:28:11
1203 Michael Hogan M 45 to 49 Didn't Finish
1213 Rudy Banka M 50 to 54 Didn't Finish
HERMAN MILLER 6 - Net Points: 544 30
Division: 1
1315 Susan Childress F 35 to 39 86 0:31:00
1314 Nancy Bos F 30 to 34 103 0:31:00
1320 Tim McKee M 35 to 39 104 0:27:03
1319 Steven Brown M 30 to 34 125 0:28:59
1318 Steven Visscher M 30 to 34 126 0:29:14
1316 Kimberly Coffman F 30 to 34 130 0:33:34
1317 Jeffrey Greenslate M 40 to 44 131 0:25:28
1321 Bruce Walters M 40 to 44 183 0:28:59
1322 Jim Persenaire M 40 to 44 193 0:30:05
KNAPE & VOGT B - Net Points: 569 31
Division: 1
1173 Timothy Rice M 30 to 34 50 0:23:27
1208 Robert Mahlebashian M 45 to 49 75 0:23:56
1209 Steven Alkema M 45 to 49 140 0:27:50
1174 Richard Grant M 30 to 34 148 0:33:54
1211 Thuc Nguyen M 35 to 39 156 0:32:22
1207 Ron Schwenn M 45 to 49 Didn't Finish
1170 Steven Nugent M 45 to 49 Didn't Finish
1227 Dawit Berhane M 30 to 34 Didn't Finish
MERIDIAN AUTOMOTIVE 1 did not qualify for awards
|